Recenze
Eta Gratus Max

Z firmy ETA nám do redakce přišel na test Eta Gratus Max. Krásný velký bílý robot, který na první pohled zaujme každého návštěvníka kuchyně. Pojďme se podívat na to, jaký je, co lze z něj dostat, s čím pomůže v kuchyni. Součástí recenze je i několik videí. Jedná se o prvotinu, tak snad se bude líbit.

Balení

Robot Eta dodává ve velké podlouhlé krabici. Krabice je poměrně těžká a dává tušit, že uvnitř nebude žádné plastové ořezávátko. V balení se krom kovového robota s nerezovou mísou a krytem a 3 míchacími metlami (balónová, míchací, hnětací), ukrývá ještě skleněný mixér, mlýnek na maso se třemi mlecími deskami (šajbkami) a nástavcem na tvoření cukroví. V pěchovadle jsou pak ukryty různé velikosti plniček uzenin.

Dále je součástí krouhač se třemi bubínky pro jemné/hrubé krouhání/strouhání a plátkování. Poslední součástí, která je v balení, je netradičně mlýnek na mák. S ním se u robotů v základní výbavě nesetkáte.

Rozměry a hmotnost

Kompletní krabice váží úctyhodných 16 kg. Rozměry krabice jsou (v x š x h) 40 x 82 x 28 cm. Samotný robot váží 14 kg a jeho rozměry jsou (v x š x h) 34 x 38 x 29 cm. Jak je vidět robot je rozměrný i těžký zároveň. Je tedy předurčen stát přímo na kuchyňské lince. Přece jen každou chvíli jej vytahovat a zase schovávat, by nebylo šťastné.

Při výběru místa na kuchyňské lince je potřeba počítat i s připojeným mixérem, který výšku takřka zdvojnásobí, a zásuvkou, která by měla být poblíž robota. Přívodní kabel není nijak dlouhý, ale to je problém všech kuchyňských robotů.


Videorecenze


Tělo robota

Robot je klasické konstrukce, tj. má výkyvné rameno, kdy se míchací a hnětací metly připojují zespodu a do pracovní nádoby tak vstupují shora. Tělo je, jak již bylo řečeno, kovové. Kovové jsou i všechny převody, které se ukrývají ve výklopném rameni. Robot pohání 1200W motor.

Na robotu jsou celkem tři přípojná místa – jedno zezdola pro připojení metlí a háků. Druhé je pak vzadu nahoře pro připojení vysoko-oběžných spotřebičů, čímž je např. mixér. Poslední přípojené místo je zepředu, pro připojení rychlostně nízko-oběžných nástrojů. Tím je například mlýnek na maso, nebo bubínkový krouhač.

Příslušenství

Metly

Jako první jsme zkoušeli míchání a následně hnětení. Robot je vybaven velkou nerezovou nádobou (5,5l) s ušima. Systém mísení je planetární. Všechny tři metly jsou velké a hodně bytelné. Balonová metla je z tlustšího drátu. Míchací metla a hnětací metla jsou z hrubého výkovku. Všechny tři metly jsou nahoře opatřeny plastovým ochranným krytem. Metly se bez problémů nasazují – stačí nasunou a pootočit pro aretaci. Oddělání se provádí opačným postupem – nejprve je potřeba metlu lehce zatlačit dovnitř, pootočit a následně vytáhnout.

Při mísení většího množství tekutějšího těsta je vhodné použít víko proti rozstřiku. To je složeno ze dvou částí – hlavní a malou, která slouží jako kryt nalévacího otvoru. Nalévací otvor je docela velký, krytka je na něm ve dvou drážkách nasazena. To docela často působí problém, neboť při nasazovaní celého krytu má tendenci padat. Ostatně celý kryt se hůře nasazuje. Vzadu má zub, do kterého se musí zasadit, a zároveň po stranách má drážky, které musí zapadnout. Při nasazování je potřeba vyvinout větší sílu, stejně tak oddělávání je krkolomné. Celý proces ostatně ukazuje sestřih nasazování víka, když jsme natáčeli.

Mlýnek na maso

Mlýnek je stejné konstrukce jako u Ety Gratussino. Kovové tělo je možné na robot nasadit samostatně, nebo již zkompletované se šnekem, nožem a mlecí deskou. Nasazení je jednoduché – stačí přiložit a pootočit.

Ve výbavě jsou tři mlecí desky. Ty je možné nahradit deskami z ručního litinového mlýnku na maso, případně dokoupit. Hledejte označení desky do ručního mlýnku Porkert č. 8, případně desky, které mají v průměru 6,1cm, sílu desky 0,6cm a středovou díru.

Mlýnek jsme výjimečně měli možnost otestovat při maximální zátěži. Nejprve jsme zkoušeli umlít cca 3kg syrového masa na jemno. Maso bylo umleté velmi rychle a čistě. Robot se ani nezahřál.

Pro druhou zkoušku jsme chtěli zvolit umletí velkého množství syrového masa na velmi hrubo s dokoupenou deskou s dírami 14mm. Toto by měla být pro mlýnky hračka. Masa mělo celkově 35kg. Bohužel letmým pohledem do manuálu jsme zjistili maximální hodnoty a časy pro práci z přístrojem. Alespoň tak jsme je z manuálu pochopili – viz následující tabulka (celou najdete v manuálu).

Příslušenství Potravina Max. množství Čas v minutách
Šlehací metla Smetana 250ml 10
Šlehací metla Bílek 12ks 3
Hnětací hák Tuhé kynuté tělo (z toho mouka) 1500g 1 minutu na min, pak jakouli rychlostí 4 minuty
Mísící metla Lehké těsto (mouka, moučkový cukr, máslo, vejce) 300g + 2 vejce 30 sekund libovolnou rychlostí, 1 minutu max
Mixér Cibule 1 1
Mixér Mrkev 255g 1
Mixér Led 340g 1
Mlýnek na maso Hovězí nebo vepřové 2000g 3

Podle výrobce je však potřeba časy v tabulce chápat jako časy, za které je robot schopen uvedené množství surovin zpracovat. Neříkají nic o délce práce robota. Tady je informace pro uživatele matoucí. Na jiném místě manuálu se totiž píše: Nepřekračujte maximální dobu nepřetržitého chodu spotřebiče, viz tabulka!

Vrátím se ale k našemu testu mlýnku. Nakonec jsme se rozhodli, že délku i množství surovin nebudeme řešit a budeme jen sledovat chování robota jako celku, chod motoru a pak ještě zahřívání robota.

Mletí šlo velmi rychle. I po dvou minutách nebylo žádné známky únavy, či přehřátí, takže jsme pracovali dále. Dostali jsme se až k 16kg, kdy se tělo zahřálo. Nebylo to nic drastického, tělo bylo pouze teplejší. Jelikož masa zbylo ještě dost, rozhodli jsme se, že porovnáme Etu Gratus Max s Kenwood Chef. Výsledky si budete moci brzy přečíst v naší další recenzi.

Struhadlo

Struhadlo je plastové, pouze kónické bubínky jsou kovové. Montáž struhadla je obdobná jako u mlýnku na maso – nasazení a pootočení. A zase stejně jako u mlýnku lze nasazovat struhadlo sestavené, nebo jej sestavovat až po připojení k robotu.

Plast těla je docela bytelný. Nic se neohýbá, nehýbe. Jeden ze čtyř dodávaných bubínků se nasazuje na trny uvnitř těla struhadla. S bubínky lze jemně/hrubé strouhat, krouhat, plátkovat.

Bubínky jsou ostré a velice dobře si poradí s jakoukoli předloženou potravinou. Zkoušeli jsme např. strouhat brambory na bramboráky a šlo to velmi dobře a hlavně rychle.

Jedinou výtku mám ke zbytkům, které zůstávají v těle. Pěchovadlo je krátké. Zasloužilo by si trošku prodloužit, pak nebude se zbytky takový problém. Co oceňuji je výška struhadla jako bezpečnostního prvku – rukou, ani samotné prsty nemáte šanci strčit do struhadla tak, abyste dotkli roztočených bubínků.

Mlýnek na mák

Toto příslušenství budete u konkurence jako součást základního vybavení hledat těžko. Proto jsem byl zvědav, jak mlýnek pracuje a co lze od něj čekat. Mlýnek má plastový obal, pouze mlecí desky společně s voličem hrubosti mletí jsou kovové. Mák jsme nasypali do násypky a zapnuli robot. Čekal jsem, že pomletí bude, stejně jako u struhadel, otázkou chvilky, bohužel nebylo. Trvalo poměrně dlouho než mák prošel mlýnkem a propadl do nádoby. Zkoušeli jsme různé hrubosti, různé rychlosti, ale výsledek byl pokaždé stejný – stejná hrubost, stejně pomalý.

Další problém byl s rozstřikem pomletého máku. Musíte použít buď hodně vysokou a širokou mísu, nebo misku pod mlýnkem podržet. V opačném případě vějíř, který obepíná mlecí desky, bude mák prskat všemi směry.

Mlýnek, i když nakonec vše pomlel, mě zklamal.

Mixér

Posledním příslušenství dodávaným společně s robotem je skleněný mixér. Ten je vyroben z tlustostěnného skla. Víko, stejně jako dno je plastové. Nože jsou kovové. Mixér je určen pro zpracování jak ledu, tak i horkých potravin, např. polévek. Zvládne teploty do 80°C. Je škoda, že nezvládne i vyšší teploty.

Dokoupitelné příslušenství

K robotu lze dokoupit sadu nástrojů na přípravu těstovin. Ty jsme k testu bohužel neměli k dispozici. Jiné možnosti výrobce neuvádí. Robot má celkem 3 přípojná místa. Je proto celkem škoda, že nejsou k dostání různé odšťavňovače, citrusovače, minimlýnky, food processory, atd.

Závěrečné zhodnocení

Robot je velmi krásný, na každé kuchyňské lince se bude díky svým tvarům a barvě dobře vyjímat. Velká pracovní nádoba a bytelné pracovní nástroje jej předurčují k velkým výkonům. Eta na motor poskytuje záruku 10 let, tj. je potřeba dostatečně dobře schovat záruční list 🙂

Mlýnek na maso i mixér odvedou velmi dobře svou práci, a pokud vám nevadí trošku více nezpracovaných surovin ve struhadle, lze kladně ohodnotit i ho. Co vyloženě zklamalo, je mlýnek na mák, u kterého jsme čekali vyšší výkony.

I když má robot drobné chyby, celkově jsme se shodli, že by byl doma velmi užitečným pomocníkem. Padla dokonce věta, proč jsme si jej proboha nekoupili…

Plusy Mínusy
+ kovové tělo – mlýnek na mák
+ bytelnost – krátké pěchovadlo struhadla
+ mlýnek na maso
+ velikost příslušenství

Fotogalerie