Recenze
Recenze a test Eta Gratus Maxipasta

Takřka po roce mě oslovila firma Eta, zda bych znova neotestoval robot Eta Gratus, tentokrát ve verzi Maxipasta. Proč ne. Vím, že Eta na svých produktech neustále pracuje, zlepšuje, a protože v komentářích se u Gratusu množí pomluvy, byl jsem za to rád. Robot jsme dostali k dlouhodobému testu. Po 4 měsících fungování v domácnosti, která si ráda připraví vlastní paštiku, šunku, máslo, krouhá, strouhá zeleninu na různé saláty, připravuje těsto na buchty, koláče, atd., zkrátka využívá kuchyňský robot maximálně, vám můžu představit zhodnocení robota a vyvrátit, či potvrdit různé pravdy, polopravdy a lži, které se na internetu objevují. Jen připomenu, že stejně jako u jiných spotřebních věcí platí, že někomu spotřebič funguje bez problémů několik let a druhý jen na něj sáhne a je problém. Aktualizováno v březnu 2021

Balení robota zůstalo naprosto stejné jako v předchozí verzi. Nic se na první pohled nezměnilo. Na ten druhý se změnilo označení, kdy je jiné poslední dvoučíslí. Tím také modifikovanou verzi poznáte. Robot je perfektně zabalen, aby se při přepravě sebemenší součást nepoškodila. Však jen to vybalování a uklízení obalů zabere dost času 🙂

První, co mě po vybalení zajímalo bylo tělo robota. Oproti předchozí verzi se nic nezměnilo. Gratus Maxipasta je dodáván v bílé barvě, po stranách má nálepky italské trikolory. První zapnutí a… Ten robot je nějaký tišší. Eta zapracovala na odhlučnění a je to znát. I když robot jede na plné obrátky, stále to není ten hlučný kus stroje z před roku.

Při obhlídce jednotlivých částí příslušenství, jsem našel drobné rozdíly. V komentářích jste si hodně stěžovali na bubínkové struhadlo. Původní verze měla jen plastovou matici, kterou se jednotlivé bubínky aretovaly do těla struhadla. Tady chyběla, byla nahrazena maticí s límcem, která by měla usnadnit dopad surovin do mísy.

Druhá změna byla u mixéru, který byl složen. Toho bych si snad ani nevšiml, ale později se ukázalo, že to není dobrý nápad.

Oproti minule testované základní verzi robota, přibyly v balení strojky na těstoviny a nástavce na protlačované těstoviny. Na ty jsem byl obzvlášť zvědavý. Že bychom doma přestali kupovat i těstoviny a začali si je sami dělat?

Struhadlo

Technicky vzato

Bubínkové struhadlo je nasazeno na hřídeli. Tlačíme-li shora na surovinu, tlačíme i na bubínek, který se díky páce přibližuje stěně těla struhadla. Pokud by byl bubínek hodně blízko, nevznikal by takřka žádný odpad. Zvětšením síly na surovinu by se však bubínek dostával až ke stěně struhadla a docházelo by tak k jejímu strouhání. V jídle by se tak objevily nechtěné hobliny plastu. Výrobce tak tomu musí zabránit a najít rovnováhu mezi velikosti zbytků a plastovými hoblinami v jídle.

Jako první jsem začal testovat struhadlo. V komentářích se to jen hemží špatnými zkušenostmi. Takže jsem nakoupil různou zeleninu a dal se do díla. Bohužel mi stávkovala kamera, takže jsem byl nucen tentokrát natáčet na mobil, proto prosím omluvte třepání a kvalitu.

U minulé recenze jsem si nepamatoval, že by jakákoli zelenina, nebo jiné strouhané suroviny z mlýnku nějak odlétaly a “stříkaly po celé kuchyni” jak se píše v jednom komentu. Po smontování a zapnutí struhadlo bez problémů nastrouhalo, nakrouhalo mrkev, zelí, brambory, okurky. Límec na struhadle měl tak za úkol spíše usměrňovat nastrouhané suroviny do mísy. Není tak pravda, že by cokoli lítalo na všechny strany jen ne do mísy.

Druhá výtka se týkala velkých zbytků. Tady se opět musím postavit na stranu výrobku. Při ručním strouhání, např. na bramborové placky, jsou všichni zvyklí, že strouhají takřka na dřeň, dokud není vše nastrouháno, kolikrát málem i s prsty. Jen si vzpomeňte, jakou techniku při strouhání volíte vy. To bohužel není aplikovatelné u stroje. Osobně neznám žádný robot, který by nenechával zbytky.

Na zbytky jsem se přesto zaměřil a pořídil několik fotek. Z nich je patrno, že o bůhví jak velké zbytky se nejedná.

U struhadla jsem však narazil na jiný problém, a to strouhání mrkve. Po strouhání se na jeho stěně objevily oranžovočervené fleky, které nešly nijak umýt. Nevím, zda je to problém agresivní mrkve, nebo problém struhadla, ale byly a jsou tam. Ať jsem zkoušel struhadlo umýt, jak jsem chtěl, nešlo to dolů.

 

Rada, která ale platí pro všechny kuchyňské roboty.

Nikdy netlačte na pilu, strouhejte, krouhejte vždy po jednom kusu. Více kusů, zvláště tvrdších surovin (brambory), způsobí ucpání vhozového otvoru. Namáháte tak nejen sebe při protlačení, ale i přetěžujete stroj. Můžete ohnout hřídel, zlomit plastové součásti, atd.

Mixér

Máme malé děti a protože milují koktejly, nebyl problém vyzkoušet mixér. Mixér je z masivního skla s plastovou základnou s trnem. První dny jsme mixovali takřka denně. Dětem se to strašně líbilo, zájem pak ale ustal a k mixéru jsme se najednou dostali až po více jak měsíci. Při používání jsme mixér jen opláchli horkou vodou a nechali uschnout.

Po měsíci jsem jej chtěl použít znova a při připevňování na robot jsem si všiml, že na dne je plíseň (?) Ok, asi jsme jej špatně umyli. Zkoušel jsem tedy mixér rozdělat, abych se ke dnu lépe dostal. Jaké bylo moje překvapení, že to nešlo. Že bychom mixér fakt tak blbě umyli a cukr slepil spodek? Ne. Asi po čtvrt hodině tupé síly dno povolilo a já se tak mohl dostat ke dnu mixéru a pořádně jej vyčistit.

Pátral jsem po příčině nerozebiratelnosti. S překvapením jsem zjistil, že vina nebyla na naší straně, ale u výrobce, který oba díly, nevím proč, slepil snad silikonem, či něčím podobným. Dno mixéru je díky sekacím nožům a úzkému hrdlu na mytí takřka nepřístupné, takže zákonitě musí dole něco zůstávat. O to víc nechápu tento krok.

Strojky na těstoviny

Zvláštní výbavou tohoto robota je sada strojků na těstoviny. Díky němu vyrobíte jak protlačované, tak tažené těstoviny. Z těch protlačovaných je to celkem 5 různých nástavců, můžete tak zkusit vyrobit Rigatoni, Penne, Pappardelle, Stelline, Anellini.

Rada

Mixér se vyplatí po použití naplnit troškou čisté vody a nechat jej chvíli mixovat.

Zkoušel jsem postupně všechny. U všech záleží jaké si připravíte těsto a hlavně z jaké mouky. Při procházení manuálu jsem žádný návod jak vyrobit těstoviny nenašel. Tady by měla Eta trošku zapracovat a do manuálu něco dát. Zkoušel těsto, které používáme na domácí nudle, zkoušel originální italský recept na domácí těstoviny, nakonec jsem vyzkoušel i návod, který je ve videu z Ety. Ze všech nejlépe vyšly těstoviny podle videa, kdy jsem použil hladkou premiovou mouku od Babiččiny volby. Lepší by asi byla semolinova mouka, kterou jsem použil u italského receptu. Italský recept ale měl kapku jiný poměr vajíčka a mouky.

V podstatě lze říct, čím větší těstoviny, tím “horší” mouku můžete použít. Na velké “sekané potrubí” si můžete dovolit klasickou hladkou mouku, na ultra malé Rigatoni pak tu nejkvalitnější semolinovou mouku.

Tělo strojku s vřetenem se při práci dost zahřívá. Je třeba s tím počítat a pokud si děláte těstoviny do zásoby, nechat jej vždy chvíli odpočinout. Upřímně si nejde dělat jen těstoviny pouze na oběd. Těstoviny vyrobíte, ale to čištění těch protlačovadel je zdlouhavé. Houbkou, hadrem si nepomůžete. Je potřeba se vybavit párátky a trpělivostí. Tohle ale bude všeobecný problém týkající se všech přístrojů na domácí výrobu těstovin.

Strojky jsme zkoušeli na klasické polévkové nudle. Zvolíte si jen tloušťku těsta, šířka nudlí je jen jedna. Pokud máte rádi v polévce takřka vlasové nudle, pak tady neuspějete a budete si muset pomoct nožem. Mě osobně šířka vyhovuje.

eta-gratus-maxipasta-mlynek-na-makMlýnek na mák

Mlýnek na mák se od posledního testu zlepšil. Mletí již netrvá takovou dobu jako předtím, nezahřívá se. Co je ovšem problém, je rozstřik máku celé pracovní desce. Čím rychleji mlýnek pustíte, tím více to prská všemi směry. Hlavní tok je sice do misky, kterou je lépe přidržet přímo u mlýnku, ale i tak je toho dost mimo. Mák vylétává přesně po límci. Dle mého názoru by pomohlo, kdyby na lemu límce byla připevněna jakási guma, která by zvětšila okraj. Případně by pomohla gumová krytka přes celý límec, jen dole by byla díra pro vypadávání máku.

 

Ostatní příslušenství

V mailech, které se občas objeví, se ptáte na plničku uzenin, tvořítka na cukroví. Vše robot má. Jedná se o univerzální pomocníky. Plnička je stejná pro více značek robotů. Rozdíl je pouze v barvě. Kenwood má např. černou, Eta bílou. U tohoto příslušenství ale platí to, co jsem psal i v jiných recenzích – pokud si chcete udělat sem tam pár klobásek, např. na gril, nebo párků, pak je to ok. Pokud však chcete větší množství, řekněme od 3 kg nahoru, pak se raději poohlédněte po ruční plničce. Ne, že by to robot nezvládl, jen je to zdlouhavé a kolikrát jsem měl pocit, že mi chybí ruce.

eta-gratus-maxipasta-prislusenstvi

Závěr

Po několika měsíčním testování, můžu robot s klidem doporučit. Nevím, zda jsem měl doma utrakvalitní kus, ale nic se během používání nezlomilo, nic neupadlo, nic nelétalo (vyjma máku) po kuchyni. Když připočtu, že Eta umožňuje prodloužit si záruku, pak za peníze dostanete kvalitní výrobek, který vám ostudu v kuchyni neudělá a příprava pokrmů bude hračka.

Fotogalerie

 

Fotogalerie


Autor recenze: Radomír Pavelka | Publikováno: | Štítky: ,

Komentáře uživatelů

  1. Jozef

    Dobry den, rad by som sa Vas opytal na to zahrievanie. Skusali sme robit cestoviny podla ETA videa na youtube a skutocne, telo, vreteno a motor sa nadmerne zahrievalo. Po zostaveni celej zostavy maso-mlynceka som si vsimol, ze vreteno sa neda rucne otacat, ma velky odpor z coho jasne usudzujem, ze je to jedna, ak nie jedina pricina prehrievania. Jeden nadstavec na cestoviny je iny a vreteno je pekne volne a v ruke sa da pekne otacat. ETA tvrdi, ze je to normalne, no mne sa to nezda.

    9.5.2016 at 9:14
  2. Stanislava

    Dobrý den. Robot jsme si koupili přes internet. Dali jsme na českou značku a hlavně na to,že robot je jak píšete celokovový a že má kovové převody.Ale bohužel,stejně jsme narazili. Stalo se nám,že při použití nástavce na těstoviny nám v něm začalo praskat a kráječ přestal fungovat. Zjistili jsme,že při rozdělání kráječe jsou převodová kolečka plastová.Chci se zeptat,jestli na opravu musíme poslat robot do internetového obchodu,kde jsme ho zakoupili,nebo ho můžeme poslat na opravu přes kamennou prodejnu zn. Eta. Děkuji za odpověď.

    31.12.2016 at 0:28
  3. Jana

    Tento robot jsem si zakoupila na základě přečtených a pozitivních recenzí. Jsem s ním moc spokojená, splňuje vše co jsem od něj očekávala. Nejčastěji ho používám na přípravu různých těst, odšťavňuji v něm ovoce, melu maso a hlavně, dělám i domácí těstoviny, která má rodina zbožňuje – s kupovanýma se nedá srovnat. Je stabilní, tichý a dobře vypadá – nestydím se ho mít na lince, ba naopak! Zastane několik spotřebičů, takže mi i šetří místo. Dobře se mi s ním pracuje, lehce se čistí a ovládá. Za mě špička mezi roboty 🙂

    31.1.2017 at 17:16
  4. Petr

    Máme jeden z prvních GRATUSů (bez planetárního míchání) a musím zodpovědně říci, že už bych ho nekoupil a raději si připlatil za něco kvalitnějšího. Chtěl jsem manželce udělat radost a zakoupil jí robot “ na 30let“. Je pravda, že vypadá dobře a na kuchyňské lince může být jako ozdoba, ale raději bych ho moc nepoužíval. Původně jsem se nechal zlákat reklamou “ celokovový“, ale těch plastů je tam příliš. Moc ho nepoužíváme. Nejdříve odešel náhon mixeru a teď se protáčí náhon struhadel. Dříve jsem značku ETA preferoval, ale po zakoupení spotřebičů jako vysavač, toustovač, robot atd. se jí raději vyhýbám. Nekvalitní plasty které křehnou.

    4.12.2017 at 10:56
  5. Víťa

    Skvrny od mrkve se čistí olejem. Na ubrousek olej a vytřít.

    7.4.2018 at 11:12
  6. Mazánek

    Už nikdy bych si ho nekoupil, každý rok na opravě za nemalé peníze, spousta plastových převodů a skoro papírová řemenička. Není uvedeno, že se nemá mlet na mlýnku sušené ovoce-Goji, pěkně to ucpe a odrovná převody.

    4.7.2018 at 21:26
  7. Pavel

    Dobrý den, děkuji za recenzi. Přemýšlím nad odlehčenou variantou Gratus 0028 zmíněnou tady. Dá se čekat podobné zpracování, co se kvality týče? Když jsem je srovnával, tak se lišily především ve funkcích, a to nám nevadí, že nemá masomlýnek nebo odšťavňovač. Chceme ho jen na základní věci. Děkuji

    8.9.2018 at 21:20
  8. Martin

    Díky za super podrobnou recenzi. Nakonec jsme se doma rozhodli pro ETA Gratus Fresh, který vyšel v tomto testu nejlépe. Ta 10letá záruka je prostě skvělá!

    9.1.2019 at 17:43
  9. vláďa

    Dobrý den, rád bych všechny varoval, Eta už není to co bývala. Také jsem této značce věřil, ale moc jsem se zklamal. 2,5 roku provozu ve čtyřčlené rodině a právě je s osmou závadou v opravně.Rozbíjí se vše, při druhém použití mlýnku na obilí se podruhé rozsypaly kameny, 2x spálený motor, regulátor otáček atd. Hrozné. Do opravny to mám 80 km. Kdybych si za ty peníze koupil pět robotů od Číňanů, byl bych na tom lépe. Po dobu oprav za něho zaskakuje ,,bolševický šmejd“ který funguje 45 let bez závady- taky Eta

    24.6.2020 at 22:19

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2024 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top