Jak vybrat kuchyňský robot

Každý kuchyňský pomocník má své limity za které nemůže jít. Proto je před výběrem potřeba uvážit, co v kuchyni nejčastěji děláte – pečete, vaříte, dusíte, smažíte, a kolik osob bude výsledek konzumovat.

Pečení

Každý robot má (měl by mít) uvedenou svou maximální kapacitu zpracovávaného těsta, proto pokud budete chtít robotu svěřit právě takovouto činnost, doporučujeme si projít vaše oblíbené recepty a zjistit jaké objemy běžně zpracováváte, a před nákupem si ověřit, zda váš vyhlédnutý typ je zvládne. V našich přehledech jsme se snažili u každého robota uvést maximální hodnoty. U většiny hodnoty uvádí výrobce, bohužel u značky Moulinex jsou hodnoty pouze vypozorovány používáním jiných uživatelů a tyto hodnoty je potřeba brát s rezervou.

Pozor: Pojme-li robot málo mouky, ve většině případů nelze připravit několik dávek za sebou a ty pak smíchat. Může se totiž lehce stát, že robota přetížíte a motor se přehřeje. Někteří výrobci na to pamatují a můžete se tak setkat v manuálu s maximální dobou, po kterou může být robot v provozu.

Výrobci k robotům většinou dodávají různé míchací nástroje – balónové metly vhodné ke šlehání, háky na hnětení, pevné metly na míchání. Důležitý je také proces míchání (hnětení). Můžete se setkat se dvěma typy – středové a planetární. U středového míchání je buď jedna metla, která se otáčí kolem své osy, nebo dvě metly, které se vzájemně obíhají. Systém planetárního míchání ukazuje následující video. Z něj je zřejmé, že dokonaleji suroviny promísí právě tento způsob, který nevynechá jediné místo v nádobě.

Krájení, strouhání

Pokud dost často krájíte, strouháte, určitě bude pro vás rozhodující velikost pracovní nádoby. Malá nádoba totiž přidává práci – musíte ji často demontovat, vyčistit (vysypat) a opětně sestavit. A to samozřejmě zdržuje. V jednoznačné výhodě jsou ty roboty, které mají výklopné rameno a které umožní mísu vyjmout a vyměnit za novou. I u této činnosti je však potřeba se zamyslet nad pracovním časem a nepřekračovat jej, protože i v tomto případě hrozí, že motor přetížíte.

Krájecí nástavce ve většině případů dodává výrobce oboustranné – pro jemné a hrubé strouhání. U každého robota je však rozmezí nastaveno jinak a je potřeba si vybrat ten, který vám bude vyhovovat. Někteří výrobci dodávají struhadla nastavitelná v rozmezí.

Krom strouhacích nástavců, mnoho výrobců dodává i speciální nástavce. Například na přípravu bramboráků, strouhání parmazánu, přípravu hranolek, atd.

Lisování, odšťavňování

U vyšších řad kuchyňských robotů jsou v základní výbavě k dostání lisy a odšťavňovače na ovoce a zeleninu. Některé se dokáží s odšťavněním a vylisováním poprat dobře, většina ale bohužel ne. Světlou výjimkou jsou odšťavňovače značky Kenwood. Jestliže právě tuto práci vykonáváte velmi často a o značce Kenwood neuvažujete, zkuste se raději poohlédnout po sólo domácím pomocníkovi.

Mletí

Většina kuchyňských robotů maso nemele, ale seká pomocí kovových nožů. Jedná hlavně o levnější pomocníky. Pokud chcete maso opravdu pomlít, určitě se zaměřte na robot, který má v základní výbavě mlýnek na maso (Eta jej označuje jako masořezku), případně jej lze dokoupit. Ty, které mlýnek mají, nabízejí různý stupeň výbavy – různý počet děrovaných disků, plničku střev, atd. Pro mletí je však hodně důležitý výkonný motor. V přehledech u všech výrobků velikost najdete. Platí čím větší, tím lepší.

Mixování

Řada robotů je vybavena i mixérem nebo možností jej dokoupit. U mixéru se zaměřte na upnutí nože. Některé roboty mají nože vyjímatelné, některé mají nůž upevněný nastálo. Druhý typ se však hůře čistí. Pokud tedy mixujete častěji, je lepší první varianta. U mixéru je důležitá také nádoba. Bývá z plastu nebo skla. Pokud chcete pracovat s velmi horkými tekutinami, ověřte si, že to právě váš vyhlédnutý robot zvládne. Ne všechny mixovací nádoby jsou k tomu vhodné a mohly by prasknout.

Výbava

U každého robota je samozřejmě důležitá cena. Vždy je lepší koupit vše v sadě, než dokupovat. Dokupované příslušenství bývá někdy velmi drahé a navíc u mnoha výrobků to ani není možné. U některých kuchyňských robotů však můžete dokoupit i velmi speciální příslušenství – např. mlýnek na obilí, na koření, atd. Pokud si doma děláte těstoviny, nudle, špagety, pak je u některých možno dokoupit i tyto nástavce.

Místo v kuchyni

Některé roboty zaberou v kuchyni minimum místa, některé však potřebují hodně prostoru. Před nákupem popřemýšlejte, jak velkého kuchyňského pomocníka si můžete vzhledem k místu dovolit a podle toho vybírejte. U některých není problém jej strčit do kuchyňské linky, jiné však musíte mít trvale na kuchyňské lince, nebo jej uzavřít do komory. U větších však počítejte, že něco váží, a není tak dobré jej stále stěhovat. Z vysněného pomocníka by se tak rázem mohl stát překážející „nepomocník“ ve skříni.

Mytí

Stejně jako u každého jiného pomocníka, i u kuchyňského robota počítejte s tím, že jej budete muset mýt. Proto, pokud chcete ušetřit maximum času, vybírejte ty, které jsou jednoduché konstrukce, nemají mnoho skulinek, žlábků, dírek, atd. Mnoho výrobců udává, že příslušenství se dá mýt v myčce. Bohužel i zde platí známé: „Všechny houby jsou jedlé… některé však jen jednou.“ Do myčky dávejte jen příslušenství, které je vyrobeno z kvalitního materiálu, jinak zakrátko budete překvapeni, co s vašim robotem myčka udělá: zkorodované šrouby, kotouče, disky, může se začít uvolňovat rukojeť, případně můžete mít problém se sestavením kuchyňského robota.

Bezpečnost

Tak jako pro jakýkoli stroj, i zde platí ochrana zdraví na prvním místě. Někteří výrobci své přístroje vybavují zdvojeným bezpečnostním systémem, kdy musíte splnit všechny podmínky, aby se přístroj rozběhl. Důležitá je i ochrana proti přetížení – přehřeje-li se motor, robot by jej měl sám zastavit a nespustit jej dřív, dokud motor nevychladne.


Autor: Radomír Panna | Publikováno: | Štítky:

Vyběr podle značky

Výběr podle parametrů

Poslední komentáře

Nejnovější komentáře

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info
tel.: 777065546

Všechna práva vyhrazena - použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze - Kuchynský robot - rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2020 | Všechna práva vyhrazena | Kuchyňské roboty

To Top