Recenze
Jak vybrat kuchyňský robot

Kvalitní kuchyňský robot v sobě kombinuje hned několik přístrojů současně. A přestože je oproti některým z nich o něco rozměrnější, tak vám ve výsledku na pracovní ploše ušetří docela dost místa. Podle toho, jakým příslušenstvím disponuje, vás zbaví práce s hnětením těsta, strouháním ovoce či zeleniny nebo mixováním základu na omáčku. Příprava jídla je tak díky němu mnohem jednodušší a čistější.

Před koupí byste si měli ujasnit, kam robota umístíte. Zvažte také, jak náročné úkony od něj budete vyžadovat, a podle toho zvolte odpovídající příkon a materiál zpracování. Plastové modely s nižším příkonem totiž mohou být při náročnějších činnostech spíše na obtíž. Podle počtu členů v domácnosti nebo dávek, které budete nejčastěji připravovat, se rozhodněte pro dostatečný objem mísy, který je stěžejní zejména pro přípravu těsta.

V závislosti na tom, které spotřebiče by měl kuchyňský robot nahradit, pak zohledněte také výbavu a příslušenství. Může vám pomoci jak se základními, tak i poměrně neobvyklými činnostmi. Závěrem nezapomeňte zohlednit funkce, které usnadňují ovládání kuchyňského robota a zajišťují jeho bezpečný provoz.

Jaký kuchyňský robot vybrat stručně:

  • Ujasněte si, jak často budete kuchyňský robot používat a kam jej umístíte. Může stát buďto trvale na kuchyňské lince, nebo je možné jej po každém použití schovávat.
  • Rozmyslete si, jak kvalitní přístroj požadujete. Tomu by měl odpovídat příkon i materiál konstrukce a vnitřních útrob.
  • Pro kolik osob budete běžně připravovat pokrmy? Podle počtu připravovaných dávek zvolte odpovídající objem nádoby. 
  • Zvažte, jaké úkony by měl kuchyňský robot zvládat. Sekání, šlehání, hnětení, nebo i mixování a lisování? Dle toho vyberte příslušenství a nástavce, které využijete.
  • Stanovte si rozpočet, vyberte si několik kandidátů a přečtěte si recenze, které často prozradí to, co na první pohled není zřejmé.

Druhy pomocníků do kuchyně

Kuchyňské roboty tvoří velmi rozmanitou skupinu pomocníků do kuchyně. Najdete mezi nimi jednodušší modely i důmyslně propracované přístroje s pestrou škálou příslušenství. Přečtěte si, který typ vám bude nejvíce vyhovovat.

Kuchyňský robot

Multifunkční zařízení v podobě kuchyňského robota vám v kuchyni usnadní spoustu běžných úkonů. Zastane funkci šlehače i mixéru, většina robotů zvládá také hnětení, sekání, drcení, strouhání i krájení. Díky pestrému příslušenství pak není výjimkou ani robot s mlýnkem na maso nebo odšťavňovačem, nástavcem na přípravu hranolek nebo zmrzliny. Obvykle jde o velký a poměrně těžký přístroj, který na lince zabere nějaké to místo.

Obecně jsou tedy kuchyňské roboty méně skladné a složité na údržbu. Je taky potřeba počítat s tím, že sestavování i rozebírání nástavců zabere nějaký čas. Na druhou stranu jsou to ale univerzální pomocníci do kuchyně, které využijí jak nadšení kuchaři, tak i pekaři či cukráři. K dostání jsou roboty s různě velkou nádobou i rozdílnými nástavci, takže najdou využití jak v domácnosti, tak i v profesionálním provozu.

Stolní mixér

Stolní mixér nebo též food procesor je primárně určený k sekání a strouhání. Od kuchyňského robota se liší svou konstrukcí. Má totiž pracovní nádobu osazenou pohyblivou osou, na kterou se nasazují různé nástavce. Usnadní vám přípravu salátů i základů do polévek, ale zvládne také výrobu litého těsta. Díky možnosti dokoupení dalšího příslušenství se mixér svou funkčností leckdy vyrovná základním kuchyňským robotům. 

Tyčový mixér

Mezi ty nejjednodušší kuchyňské pomocníky patří tyčový mixér (též ponorný nebo ruční). Při práci jej musíte držet v ruce a současně s ním i jeho bezpečnostní spínač, není tedy nijak samostatný. Naopak ale mívá velmi lehkou konstrukci a dobře se s ním manipuluje. Je také poměrně nenáročný na údržbu a dobře skladný. Kvůli náchylnosti k přehřívání se ale nehodí na dlouhý provoz.

 

Nejlevnější modely disponují pouze jedním nástavcem, například šlehací metlou. Pokročilejší mixéry pak nabídnou i další nástavce pro sekání a drcení. Tyčový mixér tak představuje ideálního pomocníka pro přípravu dětských příkrmů, krémových polévek, omáček či koktejlů. Naopak jej ale nevyužijete pro přípravu těsta nebo krouhání velkého množství zeleniny. 

Ruční šlehač

Již z názvu tohoto přístroje je patrné, že je vhodný především ke šlehání. Ve výbavě ale kromě šlehacích metliček mívá také háky na hnětení těsta, případně i mixovací nástavec, který v tomto případě ale nebývá příliš efektivní. Ruční šlehač je vhodným pomocníkem pro všechny aktivní pekaře. Jeho výhodou je skladnost a snadné sestavení, naopak nevýhodou je jeho nesamostatnost a o něco vyšší hmotnost, než jakou má tyčový mixér.

Smoothie maker

Dnes poměrně populárním pomocníkem je také smoothie maker, který se využívá primárně k přípravě smoothie a koktejlů. Zvládne ale také výrobu dětského příkrmu či krémové polévky. Jeho primární funkcí je tedy mixování a sekání. Jde o malý kompaktní spotřebič (nádoba mívá objem běžně kolem 0,5 litru), jehož výhodou je snadná údržba, jednoduchá obsluha a skladnost.

Umístění v kuchyni

Velmi důležitým faktorem je při výběru také množství volného prostoru v kuchyni. Jestliže pro spotřebič nemáte možnost trvalého umístění na kuchyňské lince, je jasné, že s ním budete často manipulovat. Měl by mít proto nižší hmotnost a zohlednit byste měli i jeho rozměry dle velikosti úložného prostoru. Jestliže bojujete s nedostatkem místa, pak zvažte i množství příslušenství a zvolte jen to, které skutečně využijete.

Pakliže máte dostatek místa na lince, není potřeba se při výběru kuchyňského robota nijak omezovat. Jelikož jej ale budete mít neustále na očích, je vhodné se více zaměřit na designové provedení. Například kovové konstrukce vynikají kromě odolnosti i svým elegantním vzhledem, přičemž skrze trvalé umístění vám jejich vyšší hmotnost nebude vadit.

Příkon

Při výběru kuchyňského robota je vhodné se zaměřit na vyšší příkon. Jeho hodnota totiž vypovídá o schopnostech robota. Jednoduše řečeno platí, že s rostoucím příkonem roste i výkonnost robota, který tak zvládne i složitější úkony. Minimálně by se měl příkon vašeho nového spotřebiče pohybovat alespoň okolo hodnoty 500 W, robot s nižším příkonem by vám byl v kuchyni spíše na obtíž. Zárukou kvality jsou pak roboty s příkonem 1 000 W.

Rostoucí hodnota příkonu obnáší také vyšší spotřebu energie. Kuchyňský robot ale není spotřebičem, který by byl neustále v provozu, zapínat jej budete nanejvýš na několik hodin denně. Z tohoto důvodu se nemusíte bát sáhnout ani po extrémně výkonném přístroji.

Objem mísy

Zcela zásadní je při výběru objem mísy, kterou kuchyňský robot disponuje. Její velikost ovlivňuje množství surovin, které budete moci současně do mísy vložit. Zejména při pečení a přípravě těsta by vám malá mísa nemusela stačit, proto při výběru robota zvažte, kolik dávek v něm budete nejčastěji připravovat. Není vhodné vybírat ani příliš velkou mísu, ve které se malé množství surovin nemusí dobře promíchat. Jaký objem bude pro vás ideální?

 

Určení Doporučený objem
Tříčlenné rodiny 3 l
Vícečlenné rodiny 5 l
Profesionální kuchaři a pekaři 7 l

Materiál konstrukce

Co se týče materiálu konstrukce, máte na výběr z kovu, plastu či jejich kombinací. V případě kuchyňských robotů platí přímá úměra: čím kvalitnější materiál zvolíte, tím déle vám spotřebič vydrží. Z tohoto důvodu se použitý materiál pochopitelně odráží také na ceně.

    • Plastové konstrukce jsou lehčí a zpravidla také levnější. Bývají ale méně odolné a při nešetrném zacházení se mohou poškodit. 
  • Kovové konstrukce jsou podstatně těžší a dražší. Jsou ale doménou kvalitních přístrojů, které vynikají svou odolností. Kov zároveň vypadá elegantně a budí dojem profesionálního zpracování.

Materiál vnitřních převodů

Stejně důležitý je i materiál vnitřních převodů. I zde máte na výběr z plastových či kovových součástek, přičemž kovové jsou zárukou spokojenosti, déle vydrží a díky nim zvládne robot náročnější úkony bez přehřívání.

Ovládání a rychlostní stupně

Příprava různých pokrmů vyžaduje odlišné způsoby i rychlost zpracování. Zatímco pro hnětení kynutého těsta využijete spíše menší rychlost, při mixování zeleniny či šlehání vaječných bílků budete potřebovat rychlost vyšší. Kuchyňský robot by měl proto disponovat několika rychlostními stupni a možností jejich plynulé regulace. Hodit se může také pulzní spínač, který dovoluje přístroj zapnout na krátkou chvíli na nejvyšší výkon. 

Doménou zejména dražších spotřebičů je schopnost automatického rozpoznání surovin a jejich množství. Podle vloženého obsahu robot s touto funkcí sám upraví výkon motoru i rychlost otáček. Tato plynulá automatická regulace dokáže příznivě ovlivnit životnost motoru.

Nástavce a základní procesy

Kuchyňský robot by měl být vaší pravou rukou v kuchyni. Před koupí si proto rozmyslete, na co všechno jej budete chtít používat. Při výběru také zkontrolujte, jaké příslušenství a nástavce je k robotu možné dokoupit.

Hnětení

Hnětení je funkcí, kterou využijete zejména při pečení. Zajišťuje ji hnětací hák nebo metla a hodí se k přípravě kynutých a hutných těst s kvasnicemi, například při pečení buchet nebo pizzy. Tento proces může dle konstrukce kuchyňského robota probíhat dvěma způsoby:

  • Středové míchání zajišťuje buďto jeden hák otáčející se kolem své osy, případně dva, jež se navzájem obíhají. Tento způsob není 100% dokonalý a v některých případech mohou na spodu mísy zůstávat nerozmíchané suroviny.
  • Planetární míchání je mnohem efektivnější. V tomto případě jsou suroviny míchány elipticky a v nepravidelné dráze, díky čemuž hák nevynechá ani kousek místa v míse a všechny suroviny rovnoměrně promíchá.

Šlehání a míchání

Ke šlehání či míchání mívají kuchyňské roboty ve standardní výbavě metličku, které se říká balónová nebo též šlehací. S její pomocí vyšleháte z bílků tuhý sníh, proměníte smetanu ve šlehačku nebo připravíte lahodnou majonézu. S míchací metličkou pak snadno zašleháte žloutky s cukrem nebo rovnou namícháte piškotové těsto. Šlehání i míchání rovněž probíhá v závislosti na konstrukci robota středovým, nebo planetárním způsobem.

Krájení a strouhání

Některým kuchyňským robotům ve výbavě nechybí ani nástavce na strouhání a krájení, které mají typicky podobu plochých disků s ostrými výstupky. Dodávají se v různých velikostech pro jemné a hrubé strouhání a své využití najdou zejména u milovníků salátů, bramboráků či zadělávaného zelí. Hodí se především při zpracovávání většího množství surovin, protože je toto příslušenství konstrukčně náročnější a jeho sestavení chvíli trvá. 

Mixování

Pro přípravu nejrůznějších koktejlů, smoothie a dětských příkrmů využijete nástavec pro mixování, tedy klasický mixér neboli food procesor. Jestliže hledáte robota s tímto příslušenstvím, pak se zaměřte na zpracování nádoby na mixování. Kromě objemu sledujte i upnutí nože či odolnost materiálu, například pro mixování za studena postačí tvrdý plast, pro mixování horkých polévek ale rozhodně zvolte sklo.

Mletí

Pro přípravu dobrot z mletého masa vybírejte z robotů, které disponují i mlýnkem na maso. K tomu je potřeba také výkonnější motor, proto takové přístroje bývají zpravidla dražší. Výhodou u tohoto příslušenství budou nástavce pro volbu hrubosti mletí nebo například plnička střev, se kterou se můžete pustit do výroby domácích klobásek a salámů.

Lisování a odšťavňování

Chcete-li si díky kuchyňskému robotu připravovat i nejrůznější ovocné či zeleninové šťávy, pak sáhněte po přístroji s odšťavňovačem. Na výběr máte dvě možnosti, buďto klasický odšťavňovač, nebo lis. V každém případě ale tato výbava kuchyňských robotů nedosahuje takových výsledků, jako samostatný přístroj.

Příslušenství

Kromě základních úkonů dnešní moderní kuchyňské roboty zvládají i řadu neobvyklých činností a spojují tak několik spotřebičů do jednoho. Výrobci se předhánějí s nabídkou nejrůznějšího příslušenství, díky kterému si můžete v pohodlí domova připravit třeba zmrzlinu nebo domácí těstoviny nejrůznějších tvarů. Co vše je možné k vybraným robotům dokoupit?

  • Nástavec na krájení kostiček,
  • nástavec na výrobu hranolek,
  • mlýnek na luštěniny, obiloviny a rýži,
  • nástavec na přípravu těstovin,
  • mlýnek na mák,
  • tvořítka na cukroví,
  • nástavec na výrobu zeleniny,
  • spiralizér,
  • mlýnek na kávu.

Doplňkové funkce a vlastnosti

Dostupné kuchyňské roboty se od sebe liší nejen úkony, se kterými vám usnadní vaření, ale také vybavením a doplňkovými funkcemi ovlivňující bezpečnost provozu.

  • Bezpečnostní pojistka se hodí především v přítomnosti dětí. Součástí kuchyňských robotů totiž bývají i ostré nože, které by pro ně mohly být potenciálně nebezpečné. Díky pojistce se přístroj nezapne, dokud nebude vše bezpečně zasunuto a nastaveno.
  • Aretační pojistka slouží pro pohodlnější výměnu nástavců a příslušenství. Díky ní zafixujete rameno robota ve zdvižené poloze.
  • Pojistka proti přehřátí motoru chrání robota proti přetížení. Přehřátí však hrozí zejména při dlouhodobém provozu, čemuž se lze vyhnout pravidelnými pauzami.
  • Protiskluzové nožičky patří také mezi bezpečnostní výbavu. Díky nim se robot při práci neposunuje a nehrozí jeho pád z kuchyňské linky.
  • Displej bývá součástí pokročilejších přístrojů a slouží k přehlednému zobrazení nastavených funkcí či rychlosti.
  • Časovač je ideální pro hlídání doporučeného času přípravy, stejně tak je doménou spíše dražších modelů.

Cena

Kuchyňského robota dnes můžete pořídit i poměrně levně, na druhou stranu ale existují varianty atakující částku vyšší než 15 000 Kč. Jak vidíte, cenové rozpětí jednotlivých modelů je skutečně obrovské. Přečtěte si proto, co od jednotlivých cenových kategorií můžete očekávat.

Do 3 000 Kč

V nejnižší cenové kategorii narazíte na základní modely dostačující nenáročným uživatelům. Zpravidla mívají méně kvalitní plastové konstrukce a nedá se tak počítat s příliš dlouhou životností. Obvykle mívají i slabší příkon, skrze který ve výbavě často chybí regulace rychlosti nebo pulzní spínač. I v této kategorii pochopitelně objevíte produkty s pestrou škálou příslušenství, které využijete k méně náročným úkonům.

Od 3 000 do 5 000 Kč

Kuchyňských robotů s cenovkou do 5 000 Kč je k dostání velké množství. Objevují se i modely s alespoň částečně kovovou konstrukcí a také lepším příkonem. Ve výbavě těchto přístrojů proto většinou nechybí plynulá regulace o několika málo rychlostech a dobře využitelné příslušenství. V této cenové kategorii jsou k dostání i designové modely, které se budou na kuchyňské lince dobře vyjímat.

Od 5 000 do 10 000 Kč

Jestliže vám rozpočet dovolí investovat částku do 10 000 Kč, pak se můžete těšit na kuchyňského robota s optimálním výkonem přesahujícím hodnotu 1 000 W. Jde o plnohodnotné pomocníky do kuchyně, na které se mohou bez obav spolehnout i náročnější uživatelé. Častěji narazíte na celokovová provedení zajišťující delší životnost či nejrůznější sady příslušenství.

Nad 10 000 Kč

Nadšené hospodyňky a vášnivé kuchaře uspokojí kuchyňské roboty z nejvyšší cenové kategorie. S částkou nad 10 000 Kč jsou již k dostání varianty, které se výkonem i zpracováním vyrovnají kvalitním profesionálním přístrojům. Samozřejmostí je celokovové provedení včetně vnitřních útrob, plynulá mnoharychlostní regulace či výkonný pulzní spínač. Nevýhodou drahých robotů je kromě vyšší cenovky snad jen vyšší hmotnost.

Zdroje

https://www.arecenze.sk/kuchynske-roboty/
https://www.spotrebitelov.cz/clanky/jak-vybrat-kuchynsky-robot/
https://www.roboty-kuchynske.cz/
https://www.vybero.cz/kuchynske-roboty

Fotogalerie


Autor recenze: Radomír Pavelka | Publikováno: | Štítky:

Komentáře uživatelů

  1. Jana

    Dobrý den,
    nikdy jsem se příliš nezajímala o kuchyňské roboty, nyní se situace změnila a potřebovala bych takového pomocníka. Nemůžu se však rozhodnout, který typ by byl pro nás nejlepší. Od robota očekávám šlehání, hnětení, přípravu piškotových těst, strouhání, mlýnek na maso, mixér a také lis na citrusy či odšťavňovaní. Jsme zatím 2-členná rodina, ale určitě se rozrosteme 🙂 , tedy potřebovala bych robot, který budu používat každý den a který bude na kuchyňské lince. Preferuji nerezovou mísu a bílou nebo zelenou barvu robota. Určitě se také bude hodit „dětská“ pojistka.
    Rozhoduji se mezi Eta Gratus Max nebo Bosch Mum 5424. Poradíte mi, který z těchto dvou robotů je vhodnější nebo mi doporučíte jiný typ?

    Děkuji

    21.9.2014 at 10:57
    • Radomír Panna

      Dobrý den, po testu bych jednoznačně doporučil Eta Gratus Max

      29.9.2014 at 6:37

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2024 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top