Recenze
ETA Gratussino

V dnešní recenzi si představíme kuchyňský robot domácí značky Eta – Eta Gratussino. Však kdo by tuto značku neznal? S jejími výrobky se na našem trhu setkáváme již od roku 1943. Na českém i slovenském trhu snad neexistuje domácnost, která by alespoň jeden její výrobek neměla doma. Mezi nejčastější výrobky, se kterými jsme se mohli setkat, byly žehličky a hlavně kuchyňské roboty. Za 70 let na trhu firma jistě načerpala mnoho zkušeností a tak bude určitě každého zajímat, zda je zužitkovala, či nikoli. Pojďme se tedy podívat na dnešní recenzi Eta Gratussino.

Výběr

Eta na trh dodává převážně ucelené řady robotů. Pod jedním typovým označením tak nenaleznete, jako u jiných výrobců, jeden stroj s rozdílným příslušenstvím, ale vždy stejný přístroj lišící se maximálně barvou. Nejinak je tomu i u Eta Gratussino. Ten má čtyři barevné varianty – bílá (ETA Gratussino 0023 90000), šedá (ETA Gratussino 0023 90010), červená (ETA Gratussino 0023 90000), šampaň (ETA Gratussino 0023 90030). Stačí si tedy vybrat jen barvu. Nám by se do kuchyně hodila červená varianta, proto volba padla na právě na ni.

Balení a jeho obsah

Pokud kupujete kuchyňský robot, který má zastat všechnu myslitelnou práci v kuchyni, pak je třeba počítat s většími rozměry balení. Přece jen je nutné všechny součásti zabalit a není jich právě málo. I samotný robot není kdovíjaký drobeček. Před koupí je dobré uvažovat, zda a jak krabici naložíte do auta, přenesete domů, nebo zda nebude lepší robota objednat na internetu a nechat si jej dovést až ke dveřím. Z vlastních zkušeností můžu doporučit druhou variantu.

Eta Gratussino je zabalen v krabici o rozměrech 67 x 39,5 x 31 cm (š x v x h). Výrobce udává hmotnost balení 11,8 kg. Samotný robot váží 9,66 kg. Zbytek je tedy příslušenství a balení.


Videorecenze


V krabici najdete, krom robota, hnětací hák, pevný a drátový šlehací nástavec, mlýnek na maso (eta jej oproti zavedenému termínu záhadně pojmenovává masořezka), 3 mlecí desky (šajbky) o různé velikosti děr, nástavec na plnění uzenin, pěchovadlo a tvořítko na cukroví. V základním příslušenství chybí jakákoli struhadla a mixér. Struhadla v podobě 4 různých bubínků lze dokoupit, mixér bohužel nikoli. Není jej kde připojit. Pokud mixér potřebujete, musíte se poohlédnout po extra zařízení, nebo zkusit vyšší řadu (Eta Gratus), která již mixérem disponuje, nebo jiného výrobce.

Když už jsem zmínil dokoupitelná struhadla, dodám ještě, že k robotu lze již dokoupit jen nástavce na těstoviny (šířka 15mm, 70mm, nebo 150 mm) a mlýnek na mák. Rozsáhlým příslušenstvím sice robot neoslní, ale řadě domácností nabídka plně dostačuje.

Tělo robota

Dříve zmíněná hmotnost 10 kg již dopředu dává tušit, že se nebude jednat o nějaký obyčejný plastový výrobek. Robot je sice plastový, ale kovová jsou „střeva“. Oproti jiným výrobcům, sází Eta na kvalitní kovová ozubená kola. Mezi výrobci domácích kuchyňských robotů, je to jedna ze tří značek (Eta, Kenwood, KitchenAid).

Tělo působí hranatě. Hrany však nejsou ostré, ale zaoblené sympatickým poloměrem. Oproti např. Kenwood kMix se tak nesnaží kopírovat a napodobovat KitchenAid. Styl výklopného ramene je však zachován. Na těle robota je jen otočný volič rychlosti a páčka pro vyklopení ramene. Rychlostí je celkem 8. Robot nemá pulzní spínač. Bez možností použít mixér však není nutný.
Robot má dva pracovní výstupy. Jeden spodní pro šlehání, hnětení, a druhý čelní, do kterého se připojuje mlýnek na maso, mák, struhadla a nástavce na těstoviny.
Celkově působí Gratussino dojmem stroje, který se hned tak něčeho nezalekne. Uvidíme jak si poradí při práci.

Použití v kuchyni

Vybalení je dílem okamžiku a tak nic nebrání se pustit do zkoušení, co vše robot vydrží a co zvládne. Na úvod je třeba říct, že veškeré zapojení je intuitivní a pro průměrně technicky zdatného člověka nebude problém robot zprovoznit bez manuálu. Doporučuji si však manuál minimálně prolistovat a seznámit se s bezpečnostními prvky a maximálními dávkami pro práci. Maximální dávky ukazuje následující tabulka

Příslušenství Potravina Max. množství
Šlehací metla Smetana 250 ml
Bílek 12 ks
Hnětací hák Mouka 800 g
Sůl 10 g
Droždí 15 g
Cukr 5 g
Voda 400 g
Sádlo 10 g
Mísící metla Mouka 100 g
Moučkový cukr 100 g
Margarín 100 g
Vejce 2 ks
Mlýnek na maso Hovězí 2000 g
Vepřové 2000 g

U hnětacího háku jsou v podstatě uvedeny všechny suroviny na kynuté těsto. Jednoduchým součtem robot tak zvládne těsto o hmotnosti 1,240kg. Může tak velmi dobře konkurovat svým soupeřům. Co je velmi pozitivní, na stěnách nádob jsou rysky, které pomůžou s orientací maximálních hodnot surovin, nemusíte si tak tabulku vůbec pamatovat.

Jako první jsem vyzkoušel kynuté těsto, záměrně jsem použil maximální dávky. Robot si s těstem bez problémů pohrával a těsto bylo zanedlouho hotovo. Trošku mě znervózňoval manuál a uvedené časy na zpracování kynutého těsta. Správně vykynuté těsto se musí hníst několik minut a uváděných 4+1 (v manuálu) se mi jevilo nedostatečných. Obavy však nejsou na místě. Např. na recept na pizzu, který máme na naserodina.eu, je potřeba 8-10 minut. ETA Gratussino vše zvládl bez sebemenších problémů.


Během hnětení jsem zkoušel i bezpečnost. Zcela náhodně jsem otočil páčkou na vyklopení ramene. Robot se okamžitě zastavil, hák těsto nerozmetal po okolí. Co oceňuji je, že po zaklapnutí se motor hned nerozběhl. Bylo potřeba knoflíkový volič dát do polohy OFF a znova zapnout.

Řadou uživatelů je ceněn planetární způsob mísení. Eta u Gratussina zvolila právě tento způsob. Těsto tak nezůstává u stěn, všechny tři metly se o suroviny dobře postarají.

Další plusové body sbírá za kryt proti rozstřiku a uši u nerezové nádoby. Mísa tak neklouže v rukou.

Při práci jsem si všiml, že se trošku hůře manipuluje s přívodní šňůrou. Kabel se zasouvá do malého otvoru v zadní části.

Velkou zkouškou u robotů bývá šlehání bílků, smetany. ETA Gratussino si s bílky pohrál na výbornou, trošku problém měl se šlehačkou, kdy na můj vkus mu to trvalo kapku déle. Ale to je možná subjektivní pocit.
Poslední, co jsem zkoušel, byl mlýnek na maso. U něj mě zaujaly a zároveň vyděsily plastové díly v místě spojení s robotem. Výrobce to však pokládá za bezpečnostní prvek. V manuálu se píše o případu, kdy se do mlýnku dostanou kosti nebo spadne kuchyňské náčiní, plastové díly se údajně rozlomí a robot se zastaví. Z tohohle pohledu se mi to jeví jako správné a vzhledem k tomu, že výrobce tom sám píše, předpokládám dobrou dostupnost náhradních dílů. Robot jsem nezkoušel dlouho, takže nemůžu soudit, jak rychle se ty plastové díly opotřebují, ale pokud jsou za pár korun (cca 75 Kč) dokoupitelné, proč ne.

V tabulce pro zpracování masa je uvedena hmotnost 2000 kg a čas 3 minuty. To je samozřejmě orientační. Není problém zpracovat větší množství, jen bych doporučoval maso rozdělit na dávky a zpracovávat postupně a dělat přestávky, aby si motor i robot odpočinuli.

Když jsem zmínil motor, ETA jako jediný výrobce dává na motory robotů záruku 5 let. Akce trvá do konce letošního roku (2013).

Závěr

Vzhledem k pověsti některých českých výrobků, jsem k robotu přistupoval poměrně obezřetně. Nyní už můžu říct, že zcela bezdůvodně. Vše fungovalo a pracovalo jak má. U robotu se sice najde pár drobností, které by výrobce mohl dořešit (při mokrých rukou kluzký otočný volič, volnější kryt proti rozstřiku, plnící otvor není napevno připevněn ke krytu a může spadnout), ale pozitiva převažují. Robot lze tak vřele doporučit do každé domácnosti, která mixování surovin neřeší, nebo naopak je řeší jiným způsobem.

 

Plusy Mínusy
+ zajímavý desing – mixér
+ kovová ozubená kola – viklající se kryt proti rozstřiku
+ mísa s ušima – menší příslušenství
+ kvalitní zpracování
+ tichý chod

3D model

Fotogalerie


Autor recenze: Radomír Panna | Publikováno: | Štítky: ,

Komentáře uživatelů

 1. Jarmila

  Tak nevím, já žádné rysky na nádobě nenašla… K robotu jsem dokoupila mlýnek/struhadlo, které se napojuje na čelo robota. Při strouhání je třeba potravinu do otvoru dost tlačit, což je vzhledem k připojení struhadla nepříjemné. Mám strach, aby se rameno robota nezlomilo, nepoškodilo. Takže struhadlo vždycky podpírám zespodu rukou. Jinak celkově jsem s robotem moc spokojená a doporučila bych ho. Bytelný, jednduché ovládání, snadné čištění.

  22.1.2014 at 8:57
 2. Radomír Panna

  Díky za komentář. U robotů podobné konstrukce se uživatelé s tímto postupem setkávají často. Je úplně jedno, zda se jedná o Kenwood nebo Etu. Přece jen každý má za sebou hodiny fyzika a páka je páka. Nicméně roboty by to měli vydržet.

  7.2.2014 at 8:58
 3. Eva Janková

  Rozhoduji se mezi Etou a Kenwoodem KMX , můžete mi poradit? Děkuji Eva

  3.5.2014 at 10:21
 4. Radomír Panna

  Dobrý den, u těchto dvou strojů je to kapku složitější. Záleží jaké preferujete příslušenství. Pokud bych mohl vybrat jen podle samotného stroje, jednoznačně Eta – i když má plastové tělo, má tišší chod a bezpečnostní vychytávky.

  3.5.2014 at 10:22
 5. Eva Janková

  Děkuji za radu. Příslušenství nepotřebuji chci, aby to dobře hnětalo kynuté těsto , šlehalo a míchalo.Děkuji Eva

  4.5.2014 at 10:22
 6. Renáta Kolibová

  Dobrý den.
  Jaké jsou prosím rozměry robota ETA Gratussino. Kde je vhodné jej v kuchyni skladovat?
  Děkuji za odpověď.
  R. Kolibová

  5.5.2014 at 10:23
 7. Radomír Panna

  Dobrý den, rozměry (š x v x h) jsou 38cm x 34cm x 28cm. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nejvhodnější je nechat jej na kuchyňské lince, jen tak jej budete maximálně využívat. Pokud byste jej musela pokaždé vytahovat, vždy si hodně rozmyslíte, zda ano či ne.

  6.5.2014 at 10:23
 8. Jan Černý

  Dobrý den,
  tento robot máme my i naši rodiče. Jediný problém co zatím máme je, že při strouhání strouhanky na struhadle se struhadlo zastavuje i při malém zatížení. Nevíte jestli je tam nějaká spojka nebo v čem může bát problém?
  Při mletí masa žádné problémy nebyly.
  Honza

  3.1.2015 at 16:43
 9. holubář zdeněk

  robot není špatnej ale lžou o kovovém převodu mezi motorem a převodovkou je plastové kolo a při mletí tužší hmoty se zešrotují zuby na tom plastu a je po robotu

  28.3.2015 at 21:32
 10. holubář zdeněk

  zháním kdo by vyrobil toto kolečko z hliníku abych to mohl vyměnit.

  28.3.2015 at 21:39
 11. topline

  pěkný, jak když tu někdo napíše nedostatky tak se pán co dělá propagandu už vůbec neozve!! 😀

  30.5.2015 at 17:38
  • Radomír Panna

   Vážená „hvězdičko“… nevím o jaké propagandě u jednotlivých příspěvků mluvíte. Stránky tvořím ve svém volném čase jako koníčka. Nejsem prodejce, tj. robot mám zapůjčen na omezenou dobu buď díky výrobci, nebo zakoupením a následným odprodejem. Názory v testech a recenzích, zde publikované jsou mými názory, mými poznatky. Nejsem povinen, a ani nechci, obhajovat komentáře lidí, kteří píší své dlouhodobé zkušenosti, které se ode mne mohou lišit.
   Jestliže se Vám funkce, příslšenství robota nelíbí, máte dvě možnosti – nekupovat nebo inspirovat výrobce ke zlepšení. Myslím si, že to výrobce uvítá. Osobně volím druhou možnost a jak je vidět, např. u zmíněné Ety, nápady si bere k srdci i třeba díky těmto stránkám.

   30.5.2015 at 18:31

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna Vyžadované informace jsou označeny *

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info
tel.: 777065546

Všechna práva vyhrazena - použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze - Kuchynský robot - rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2021 | Všechna práva vyhrazena | Kuchyňské roboty

To Top