• Úvod
  • Recenze
  • Recenze a test food processoru Kenwood FPM270 Multipro

Recenze
Recenze a test food processoru Kenwood FPM270 Multipro

K dnešnímu testu jsem vybral food processor Kenwood FPM270 Multipro, který za cenu necelých 3000,- Kč nabídne docela široké příslušenství. Pojďme se podívat, co všechno robot umí, v čem exeluje, co naopak nezvládne. V závěru pak najdete i doporučení, pro koho je přístroj určen. Aktualizováno v březnu 2021

Balení a příslušenství

Robot je dodáván v poměrně rozměrné krabici 33,5 x 36,0 x 53,5 cm. Samotná hmotnost balení dává tušit, že food processor nebude žádný drobeček. V krabici jsou pečlivě zabaleny jednotlivé komponenty. Postupně tak vytáhneme základnu robota, pracovní nádobu, mixér, odšťavňovač, lis na citrusy, multimlýnek, stěrku a návod.

Základna robota je tvořena šedým plastovým spodkem se 4 přísavkami a prstencem z broušeného kovu. Hnací část společně s úchytkami pracovních nádob je z plastu. Čelu základny vévodí velký otočný volič pro 2 rychlosti a 1 pulsní. Rychlosti nemají mezistupně, to znamená, že chybí plynulá regulace. Rychlosti se jen přecvaknou. Robot pohání 750W motor se systémem dual drive (dvourychlostní pohon pro mixér a food processor). Rozměry základny jsou 25,0 x 25,0 x 20,0 cm. Kenwood FPM270 není nijak hlučný. Při odšťavňování sice bylo dosaženo lehce přes 90 dB. Ale při sekání, krouhání byly hodnoty nižší – 70 – 80 dB.

Na základnu se nasazuje a lehkým pootočením zaaretuje hlavní pracovní nádoba nebo odšťavňovač nebo mixér nebo mlýnek. Aretace je důležitá, neboť bez ní se robot nespustí. Hlavní pracovní nádoba s tělem perfektně lícuje, nejsou žádné ostré přechody, nic nepřečnívá. Nádoba o objemu  1,2 ml je kompletně celá z plastu, obsahuje praktické madlo. Převod je veden vnitřkem. Součástí nádoby je kryt proti rozstřiku s vhozem pro suroviny. Stejně jako nádoba, tak i víko musí být zaaretováno, aby se robot rozběhl. Vhozový otvor doplňuje plastové pěchovadlo. Oproti konkurenci není nijak ocejchováno, nemá žádnou míru, nedá se použít jako odměrka, což je škoda.

Do nádoby je možné vložit krouhací a strouhací disky, které jsou oboustranné. Disky jsou celkem 3, tj. 6 možností. Nasazují se na prodloužení hřídele. Krom disků, lze s nádobou použít šlehací metly, hnětací nůž a sekací nůž. Když odstraníme kryt, je možné nasadit odšťavňovač citrusů. Sekací a hnětací nůž se vkládá na dno nádoby. Metly a disky se pak nasazují na prodloužení hřídele.

Odšťavňovač je složen z několika částí. Základnu tvoří plastová nádoba se sítkem a drtícím nožem. Do ní se vkládá důmyslný koš pro sběr odpadu. Celá nádobě je pak zakryta víkem s průměrně velkým vhozovým otvorem. Záměrně píšu průměrným, protože celé jablko neprotlačíte. Stejně jako hlavní pracovní nádoba, tak i odšťavňovač má bezpečnostní pojistky a základnu i víko je nutné před spuštěním zaaretovat.

Mixér o objemu 1,2 l je skleněný. Základna k němu je plastová, nože jsou z nerezu. Kryt obsahuje velký nalévací otvor. Jeho krytka je taktéž bez měrky. Mixér není bohužel Thermo resist, tj. potraviny zpracovávané v mixéru by měly mít pokojovou teplotu.

Poslední komponentou je multimlýnek, který se dá využít k sekání bylinek, koření, kávy, ořechů, apod. Materiál je stejný jako u mixéru, tj. základna plastová, tělo z masivního skla.

Food processor

Primárně je tento robot určen ke krouhání, strouhání, sekání. Proto jsem jako první testoval tyto funkce. Disky jsou nerezové a velmi ostré. Díky tomu je strouhání nebo krouhání velmi rychlé a přesné. Pracovní nádoba je dostatečně velká, aby pojala více surovin, což je hodně příjemné, není potřeba nádobu tak často vyprazdňovat jako např. u konkurence. Výkon motoru byl více než dostatečný a robot si s potravinami doslova pohrával. Častou připomínkou majitelů robotů a food processorů jsou nezpracované zbytky. I zde samozřejmě vznikají, ale jak píšeme jinde na tomto webu, jedná se o konstrukční problém, který není snadno řešitelný. Zbytky nejsou nijak velké. Samozřejmě záleží na zpracovávané surovině. Platí, že čím tvrdší, tím větší zbytek. Zkoušel jsem strouhat okurky, mrkev, celer, brambory, krouhat zelí, dělat strouhanku, zkrátka vše co bylo potřeba rychle nastrouhat a nakrouhat.


Videorecenze


Odšťavňovač

Odšťavňování není primární činností, čili nemůžeme od něj čekat výsledky jako z čistokrevného odšťavňovače. Zajímavá je konstrukce, kdy se zbytky drží v plastovém koši, což jsou jen 2 plastové kola spojená několika plastovými příčníky. Čištění je tak docela jednoduché. Stačí vyndat a odpad vyklepnout, pak nasadit a můžeme pokračovat v odšťavňování. Zkoušel jsem odšťavnit cca 5 kg jablek z letošní úrody. Jablka bylo potřeba před odšťavněním připravit, tj. nakrájet alespoň na poloviny, větší na čtvrtky. Jak je psáno výše, vhozový otvor není nijak velký.

Co se týče odpadu, tak je vlhčí než by se slušelo. Stisknutím v ruce jsem z něj dokázal ještě vymáčknout šťávu. Co mě překvapilo, v koši byly sem tam poměrně větší kusy nenadrcených jablek. Navíc i když by výsledná šťáva měla být dokonale čistá, přece jen jsme v ní našli pár jadřinců.

Mixér

U mixéru jsem jako první vyzkoušel smoothie, takový hustý multivitamínový koktejl z jablek, mrkve, pomeranče, broskve, hrušky. V mrazáku jsme měl poslední kousky ledu, takže nejprve jsem je rozdrtil a následně přidal další suroviny. Schválně jsem je přidal takřka všechny najednou a byl zvědav, jak si mixér s tím poradí. Díky konstrukci, kdy nože jsou poměrně utopené v základně mixéru a hrdlo je úzké, se větší kusy k nožům nedostaly. Bylo nutné jim trochu pomoct a zatlačit je. Na videu je dobře vidět a hlavně slyšet pokles otáček, kdy mixér nestíhal. To ale byla chvilková záležitost. Jakmile se větší kusy rozmixovaly, další mixování již bylo velmi rychlé. Aby se předešlo přetěžování, je potřeba suroviny krájet na menší kousky.

Při vhazování surovin plnícím otvorem jsem našel jeden drobný zádrhel – otvor má jakýsi lem, který brání pohodlnému vložení např. jablka. Jeho využití je snad jen, aby víčko nepropadlo. Ale jelikož víčko má tvar hřibu, nehrozí to. Lem zkrátka překáží. Na videu je to dobře vidět.

Dále jsme zkoušeli mixovat polévky a kaše. To se již obešlo bez problémů. Trošku limitující je teplota. V manuálu i na webech se uvádí jako maximum pokojová teplota. Na propagačních videích z Kenwoodu je však vidět mixování horké polévky, ze které se pořádně kouří. Jelikož jsem měl robot jen zapůjčený, nechtěl jsem riskovat poškození. Mixoval jsem při pokojových a chladnějších teplotách.

Multimlýnek

Mlýnek jsem zkoušel při mletí kávy, čokolády, ořechů, tvorbě pesta. Znalec kávy sice kávu takovému mlýnku nesvěří (já bych to také nedělal), ale test je test. Pár zrnek jsem tedy mlýnku svěřil. Hrubost mletí odpovídá spíše kávě na českého turka, na espresso se moc nehodí. O dost zajímavější bylo mletí bylinek na pesto, kdy jsme během chvilky vyrobili bazalkové pesto nádherné konzistence. Stejně tak čokoláda byla namleta pěkně, bez problémů.

Příprava těsta, sněhu z bílků

Jak už jsem psal výše, Kenwood FPM270 je určen hlavně na krouhání, strouhání. Jenže občas každý dostane chuť na sladký koláč, buchtu, a pak je potřeba rychle umíchat bez zbytečné námahy těsto. Na to samozřejmě výrobce pamatoval a tak není problém jej připravit. S drobnými omezeními lze připravit jakékoli těsto. Nejsilnější parketou jsou však řidší těsta, která zvládne na jedničku. Při testu jsem zkoušel těsto na bábovku. Výsledek byl vynikající. I když byla pracovní nádoba zcela plná, promíchání bylo otázkou chvilky.

Kynutá těsta jsou omezena svou velikostí. Maximální množství mouky je 340-350 g. Což je třeba hodně malý bochníček chleba. Omezení jste i v délce zpracování. Kvalitně umíchané kynuté těsto vzniká mísením přesahující 10 minut, některé prameny mluví až o 30 minutách. V manuálu se ovšem dočtete, že maximální délka zpracování by neměla přesáhnout minutu (?). Další omezení se netýká kynutého, ale piškotového těsta, kdy do něj musíte vmíchat bílky ručně, robot to nezvládne.

Ostatní příslušenství

Sekáček jsem vyzkoušel při sekání cibule. Sekací nůž je podobný tomu na hnětení, jen je z nerezu. Dvě větší cibule byly nasekány nadrobno v mžiku. Nasekat je možno cokoli. Cibulí počínaje, oříšky konče. V kombinaci se strouháním a sekáním lze velice rychle a snadno připravit pomazánky. Třeba pomazánku z nivy.

Jediné příslušenství, které jsem netestoval, byl citrusovač. Přece jen na ty dva pomeranče mi to přijde zbytečné – vytáhnout, smontovat, použít, umýt, schovat… Věřím však, že použití je bez sebemenších potíží.

Hodnocení zákazníky

Před testy jsem procházel větší eshopy, heuréku a díval se do komentářů na klady a zápory Kenwoodu FPM270. Zajímaly mě spíše ty zápory v porovnání s mým zjištěním. Následně některé vypíšu a přidám svůj komentář:

  • malý rozsah rychlostí – pro jakoukoli činnost s robotem je potřeba pouze jedna rychlost, už ta první je dostatečná na sekání, krouhání, strouhání, míchání. Disky se točí více než dostatečně. Ostatně takřka všechny testy jsem prováděl na první rychlost, na něco jsem použil puls. Druhou rychlost jsem zkoušel na odšťavňování, kde by snad měla smysl, ale rozdíl není nijak markantní.
  • Sušina v odšťavňovači zůstává mokrá – souhlasím, viz výše
  • Při odšťavňování jsou velké vibrace – vibrace mohou vznikat nesouměrným plněním sběrného koše a jeho zaplněností. Díky nim poznáte, že je potřeba koš vyčistit. Nejsou ale nijak velké. Dá se to snést.
  • Malá nádoba na hnětení nebo šlehání – jelikož robot není primárně určen na šlehání, hnětení, nelze souhlasit. Pro ostatní činnosti je nádoba, oproti konkurenci, velká.
  • Nádoba po hnětení se špatně čistí – jako každá nádoba, pokud v ní necháte cokoli zaschnout, se špatně čistí. Pokud ji umyjete hned po použití, není takřka problém. Drobný zádrhel může být pouze u ozubení hřídelky, kdy ozubení je poměrně drobné.
  • Sekací nože nedokáží nasekat led a čokoládu – zkoušeli jsme a není sebemenší problém
  • Při delší práci je cítit motor – ano, každý nový robot je, než se zaběhne, cítit. Pak je to již v pořádku.
  • Větší zbytky při krouhání – popsáno výše
  • Do těsta neumí vmíchat sníh – ano, tohle popisuje již výrobce v manuálu, ale vzhledem k použití a upozornění výrobcem, to nelze brát jako chybu.
  • Při strouhání občas propadne větší kus zeleniny do nádoby – tohle jsem nezaznamenal.

Zeleně jsem označil vyvracené zápory, červeně pak ty, které jsou pravdivé. Jak je vidět, většina „záporů“ neexistuje.

Závěr

Kenwood FPM270 Multipro je zajímavým food processorem, který najde využití v každé rodině, kde příprava zeleniny, ovoce, kaší, polévek, apod. převažuje nad pečením koláčů a buchet. Lehké koláče samozřejmě připravíte bez problémů i s ním. Mezi klady patří např. nízká cena, robustní základna, mixér i mlýnek z masivního skla, ostré sekací nože a disky. Více ve srovnávací tabulce. Za cenu necelých 3000 se jedná o velmi dobrou koupi.

Klady

  • základna robota
  • mixér a mlýnek z masivního skla
  • ostré sekací a krouhací disky, celokovové, oboustranné
  • velký multimlýnek
  • cena

Zápory

  • Sušina v odšťavňovači zůstává mokrá
  • Špatně řešené víko mixéru
  • Chybějící odměrky v pěchovadlech

Fotogalerie


Komentáře uživatelů

  1. Karel

    Perfektní, dost mi to pomohlo při rozhodování. Je objednán. Jsem na něj zvědav

    6.10.2016 at 10:32

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2024 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top